Bawełna organiczna - co warto o niej wiedzieć?

Bawełna organiczna - co warto o niej wiedzieć?

Bawełna jest jednym z najważniejszych surowców wykorzystywanych na świecie. Stanowi około 50% światowej produkcji tekstyliów i odzieży. Najpopularniejszą tkaniną, jaka powstaje w wyniku produkcji, jest bawełna konwencjonalna. Jednak w Muji zależy nam na dbałości o otoczenie, środowisko i na zrównoważonej produkcji, dlatego zamiast bawełny konwencjonalnej wybieramy bawełnę organiczną. Czy wiesz, czym się charakteryzuje i czym różni się bawełna organiczna od bawełny konwencjonalnej?

Zdjęcie via pixabay.com

Uprawa bawełny organicznej

Konwencjonalna uprawa bawełny wiąże się z wykorzystaniem bardzo dużej ilości chemicznych pestycydów, nawozów i organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO). To prowadzi między innymi do wyjałowienia gleby i zatrucia wody, jest niebezpieczne dla ekosystemów i w końcu - jest szkodliwe dla osób pracujących przy uprawie. Podsumowując - uprawa zwykłej bawełny jest inwazyjna i niesie za sobą negatywne skutki zarówno dla przyrody jak i dla człowieka. To podstawowa różnica między bawełną konwencjonalną, a organiczną. Proces uprawy bawełny organicznej wyklucza wykorzystywanie chemicznych pestycydów oraz nawozów. Ponadto wykorzystuje się do niego znacznie mniejszą ilość wody. Cały proces ma przez to zdecydowanie mniejszy ogólny wpływ na otoczenie.

Do uprawy wykorzystuje się jedynie naturalne procesy i naturalne środki, które nie dewastują gleby i są bezpieczne dla ludzi. Uprawa bawełny organicznej w przeciwieństwie do konwencjonalnej korzystnie wpływa na poprawę jakości ziemi, wód i otoczenia, w którym powstaje. Wyższa jakość gleby z kolei zachęca pożyteczne organizmy do osiedlania się na niej, co dowodzi, że jest ona wspierająca dla ekosystemów. Zupełne zastąpienie uprawy konwencjonalnej naturalnymi środkami korzystnie wpływającymi na środowisko mogłoby więc pozytywnie przyczynić się do zmiany klimatu.

Wybierając bawełniane produkty Muji, możesz mieć pewność, że swoją decyzją dokładasz się do poprawy stanu planety. Idea “step by step” jest nam bliska. Podejmując świadome wybory, małymi krokami przyczyniamy się do poprawy jakości naszego życia.

Czym charakteryzują się produkty z bawełny organicznej?

Naturalnym (nomen omen) skutkiem organicznej uprawy bawełny jest jej wpływ na końcowy produkt, którego używamy. To kolejny powód, dla którego w Muji wybieramy jedynie takich dostawców, którzy działają proekologicznie. Zależy nam na tym, aby nasi odbiorcy mogli podejmować świadome wybory, dostali najwyższej jakości produkty i mogli ich dłużej używać.

Różnica między ubraniami ze zwykłej bawełny a wykonanymi z bawełny organicznej jest spora. W związku z tym, że włókna bawełny organicznej nie zostały osłabione żadnymi procesami chemicznymi, jej zachowanie podczas użytkowania jest zupełnie inne niż w przypadku bawełny konwencjonalnej.

Włókna bawełny organicznej są grubsze i mocniejsze oraz mniej podatne na rozciąganie i zniekształcanie. Są po prostu zdrowsze. To nie wszystko - bawełna organiczna tkana jest również inną metodą. Jej splot jest bardziej gęsty, co także wpływa na trwałość końcowej tkaniny. Nie przeciera się ona tak szybko jak zwykła bawełna, a naturalny proces rozciągania się materiału zachodzi wolniej. Co za tym idzie - przykładowy t-shirt wykonany ze 100% bawełny organicznej będzie trwalszy i będzie służył znacznie dłużej. Samo noszenie bawełny organicznej, która nie została potraktowana silnymi środkami chemicznymi osłabiającymi włókna, jest też przyjemniejsze i zdrowsze dla skóry. Ciało w bawełnie organicznej oddycha. Bawełna organiczna jest świetną tkaniną dla wrażliwej skóry ze skłonnościami do alergii, jest dla niej bardziej przyjazna i nie podrażnia.

Bawełna organiczna w Muji

Wszystkie bawełniane ubrania i tekstylia domowe Muji wykonane są ze 100% organicznej bawełny. Znajdziesz wśród nich ręczniki, pościel, kapcie. Nasze filozofia opiera się na japońskiej tradycji formy, funkcji i prostoty. A więc stawiamy zarówno na jakość jak i ponadczasowość, dlatego w Muji skompletujesz bazę swojej garderoby - ubrania proste, klasyczne, takie, które będą służyły wiele lat. Bielizna i skarpetki wykonane z organicznej bawełny zapewnią komfort i oddech delikatnym partiom ciała, a jednocześnie przyjemnie je otulą. T-shirt i longsleeve, który nie rozciągnie się po praniu? Mamy to!

W nocy ciało również musi oddychać, dlatego przygotowaliśmy kolekcję damskich i męskich piżam. Nie musisz wymieniać bawełnianej garderoby co roku - produkty Muji posłużą przez lata. Wierzymy, że poprzez wybór bawełny organicznej do naszych produktów, inspirujemy do bardziej świadomego stylu życia. Jeśli możesz, wybieraj zawsze bawełnę organiczną zamiast konwencjonalnej.