Historia jednej kropli wody

Historia jednej kropli wody

Z pozoru proces produktu naszych kosmetyków nie różni się od innych. Jednak żaden nie rozpoczyna się od kropli niezwykłej wody, zbieranej we wnętrzu świętej góry. Zobacz, jak powstaje jeden z naszych kultowych produktów – tonik nawilżający z linii Sensitive Care.

Z gęstych obłoków porannej mgły wyłaniają się zalesione szczyty górskiego pasma Kii. Nad rozległym terenem góruje szczyt Omine. To od wieków miejsce święte, czczone przez wyznawców sinto oraz buddyzmu. Przechadzając się skąpanymi w cieniu drzew ścieżkami można natknąć się na mnichów kultu shugendo – „drogi dyscypliny i próby”. Ich utrzymywane w sekrecie praktyki religijne oraz ascetyczny styl życia nadają temu miejscu niezwykłej aury.

Jednak to niejedyna tajemnica, którą skrywa porośnięta bukowym lasem góra. W jej wnętrzu znajduje się jeden z kluczowych składników naszych kosmetyków – woda. Równie osobliwa, jak samo miejsce. To tutaj woda z deszczu i stopionego śniegu przez kolejne dziesięciolecia, powoli i cierpliwie przenika warstwy wapienia, magnetytu oraz granitu. Zjeżdżając 600m w dół szybem dawnej kopalni rudy żelaza docieramy do miejsca jej ujęcia. Niespiesznie, kropla po kropli, góra oddaje swoje bogactwo.

Czym wyróżnia się woda z gór Kii? Przede wszystkim miękkością oraz niską zawartością minerałów. Jej lekko zasadowe pH przypomina ludzkie łzy. Dzięki temu jest łatwo absorbowana przez skórę, a wraz z nią wszystkie drogocenne składniki kosmetyku.

Gdy natura kończy swoją rolę, do pracy wkracza nowoczesna technologia. Dzięki niej zebrana woda zachowa swoje niezwykłe właściwości w nienaruszonym stanie przez cały proces produkcji. Transportowana w specjalnych pojemnikach, najpierw pociągiem, a potem ciężarówkami, w ciągu czterech dni dociera do naszej fabryki kosmetyków w prefekturze Hyōgo. Zaraz po przybyciu jest zasysana do zbiornika mieszającego w sposób uniemożliwiający jej kontakt z otaczającym powietrzem.

W kolejnych etapach woda, jako baza kosmetyków MUJI, wzbogacana jest o cenne składniki. Stale mieszana i utrzymywana w optymalnej temperaturze, pozwala zachować wszystkie cenne właściwości roślinnych ekstraktów oraz substancji aktywnych. Próbki wody są stale sprawdzane pod kątem lepkości i wartości pH. Po niespiesznym procesie mieszania przez 7-8 godzin, woda zostaje poddana końcowej filtracji i nasz delikatny, lekko zagęszczony tonik jest gotowy.

Woda pobrana z podłoża jest filtrowana, dezynfekowana termicznie i przelewana do pojemników.

W celu zachowania jej drogocennych właściwości, woda nie ma kontaktu z otaczającym powietrzem.

Gotowy produkt trafia do rozlewni, gdzie butelki są napełniane w najsurowszych warunkach sanitarnych. Nasza linia produkcyjna napełnia około 1500 butelek na godzinę, czyli około 10 000 butelek dziennie. Chociaż większość procesu jest zautomatyzowana, pracownicy liniowi, którzy zapewniają obsługę maszyn i nadzorują kontrolę jakości produktu, są niezbędni w procesie produkcji.

Co godzinę przeprowadzamy wyrywkowe kontrole, aby upewnić się, że woda tonizująca MUJI jest produkowana zgodnie z najwyższymi standardami.

Każdy ze składników dodawany w optymalnej dla niego temperaturze. Dzięki temu zachowywane są wszystkie jego cenne właściwości. 

Przed napełnieniem butelki, jest ona oczyszczana sprężonym powietrzem. 

Czerpiąc tyle z natury, w MUJI darzymy ją największym szacunkiem. Stale badamy i aktualizujemy nasze procesy produkcyjne dążąc do maksymalnej redukcji odpadów lub wykorzystaniu tworzyw sztucznych. Opakowania naszych toników zostały przeprojektowane tak, aby do ich wytwarzania zużywano mniej żywic.