Japoński porządek we wnętrzu

Japoński porządek we wnętrzu

Wystrój wnętrz to w Kraju Kwitnącej Wiśni zdecydowanie coś więcej niż jedynie wybór pasujących do siebie mebli i dodatków. To, w jaki sposób urządzone jest pomieszczenie mocno wpływa na nastrój i jakość życia. Japońskie wnętrze powinno współgrać z jego domownikami i bazować na tym, co naturalne.

Dom to oaza, w której każde wnętrze ma być jak najlepiej przystosowane do swojego przeznaczenia. Miejsce, w którym panuje spokój i harmonia, ale bardzo ważna jest również funkcjonalność. Wszystko ma swoje miejsce, a samych elementów nie jest za dużo, bo liczy się również pusta przestrzeń, która też stanowi część wystroju.

Główne zasady w japońskim wystroju wnętrz

Jeśli myślisz o wystroju nawiązującym do japońskiego stylu, oto kilka głównych zasad, które pomogą Ci go zaplanować. Po pierwsze - minimalizm, czyli mniej znaczy więcej. W japońskim wnętrzu nie znajdziesz nadmiaru mebli i przedmiotów, które mogą przytłaczać. Czystość i harmonia to coś, co charakteryzuje tamtejszy wystrój. W takim pomieszczeniu panuje lekkość i spokój, dzięki czemu łatwiej się zrelaksować i wypocząć. Odzwierciedlają to również kolory.

W japońskim wnętrzu dominuje paleta neutralnych barw, takich jak beże, brązy, szarości, biel i czerń. Pomieszczenia kolorem ożywiają rośliny, o których jeszcze wspomnimy.

Kolejną ważną kwestią są materiały, z jakich wykonane są meble oraz dodatki. Japończycy wykorzystują we wnętrzach to, co oferuje natura. Główne materiały, jakie tam znajdziesz to drewno, kamień, bawełna, len, a także papier i bambus. W japońskich domach próżno szukać wymyślnych form i sztucznych materiałów.

Następną bardzo ważną, jeśli nie najważniejszą cechą japońskich pomieszczeń, a także mebli i przedmiotów jest właśnie ich funkcjonalność. Mają być praktyczne i sprawić, by żyło się wygodnie. Japońskie meble są czyste w formie, bez zbędnych ozdobników, za to kluczowe jest to, aby były dobrze zaprojektowane i użytkowe.

Ostatnia rzecz - rośliny. Rośliny we wnętrzu podkreślają bliskość człowieka z przyrodą. Potrafią dodatkowo ukoić nerwy i poczuć się jak w oazie spokoju. Pamiętaj jednak, aby przed wyborem roślin do pomieszczenia, wziąć pod uwagę, jakie mają one wymagania. Rośliny mają zróżnicowane potrzeby jeśli chodzi o ilość światła oraz miejsca, niektóre nie lubią przeciągów, a inne nie powinny stać w pełnym słońcu.

Sypialnia - oaza spokoju

Wszystkie wyżej wymienione cechy japońskich wnętrz chyba najbardziej widać w urządzaniu sypialni, czyli miejsca, gdzie człowiek ma wypocząć, wyciszyć się i odzyskać równowagę. Sprzyja temu czysta przestrzeń, w której znajdują się jedynie potrzebne do tego meble i przedmioty. Skup się na jakości, prostej formie i funkcjonalności bardziej, niż na ilości i niepotrzebnych ozdobnikach.

Głównym elementem sypialni jest oczywiście łóżko. Wybierz takie z wygodnym materacem i naturalną, drewnianą ramą, która posłuży wiele lat. W Japonii łóżka najczęściej umieszcza się bezpośrednio na podłodze lub na bardzo niskich nóżkach. Aby łatwiej było dbać o porządek, możesz wybrać łóżko, do którego będzie można dobrać schowek na pościel. Możesz pomyśleć też o szufladach, w których ukryjesz swoją garderobę.

Systemowe rozwiązania to domena Japończyków. Wszystko ma swoje miejsce, jest ukryte i nie zajmuje niepotrzebnie przestrzeni. Przy łóżku ustaw niewielki stolik nocny na lampkę i ulubioną książkę. Jeśli potrzebujesz, dobierz również komodę. Niech tekstylia, takie jak pościel czy zasłony, wykonane będą z naturalnych tkanin - lnu albo bawełny. Skup się na spokojnych barwach, np. beżu i bieli.

Czy w sypialni potrzeba czegoś więcej? Absolutnie nie. Gwarantujemy, że takie minimalistyczne otoczenie i skupienie na naturze pomoże Ci się maksymalnie zrelaksować.

Wygodny pokój dzienny

W salonie toczy się codzienne życie domowników. To najczęściej w nim spędzamy wolny czas z rodziną, przyjaciółmi albo w pojedynkę oraz przyjmujemy gości. Najważniejszym elementem japońskiego pokoju dziennego jest prosta w formie i przede wszystkim wygodna kanapa, na której zmieszczą się wszyscy. Przydatnym rozwiązaniem jest oczywiście taka kanapa, która będzie miała funkcję spania, gdy zechcemy ugościć kogoś na dłużej. Polecamy też częsty element japońskiego salonu i istny wypoczynkowy game changer - podnóżek.

W ofercie Muji znajdziesz podnóżek 2 w 1, który może również pełnić funkcję rozkładanego materaca dla gościa. Jeśli potrzebujesz więcej miejsc do siedzenia, pomyśl o wygodnych fotelach lub miękkich, prostych w formie pufach, które również mogą służyć jako podparcie nóg. Uwielbiamy meble, które mogą pełnić wiele funkcji, a umieszczone bezpośrednio na podłodze pufy w stonowanych odcieniach będą bardzo nawiązywać do japońskiego stylu. Do salonu przyda się jeszcze minimalistyczna, drewniana ława. Nie zapominajmy też o roślinach.

Do pokoju dziennego inspirowanego krajem kwitnącej wiśni będą pasować drzewka bonsai, np. delikatny perełkowiec albo rozłożyste palmy czy bambus. Przed wyborem rośliny upewnij się jednak, że jej wymagania Cię nie przerosną:) Wybierz dodatki i ewentualne dekoracje w minimalistycznej formie i wykonane z naturalnych tkanin - kamienia czy papieru.

Funkcjonalna jadalnia

Wspólne posiłki to ważna część dnia, a jadalnia to kolejne miejsce w japońskim domu, które musi być funkcjonalne. Japończycy cenią czyste i uporządkowane życie codzienne. W jadalni oczywiście powinno królować naturalne drewno. Duży, geometryczny stół to centrum pomieszczenia, a do tego oczywiście krzesła w równie surowym stylu. Świetnym rozwiązaniem, które można spotkać w wielu japońskich domach są proste, solidne, składane ławy-siedziska, które po złożeniu zajmują minimum miejsca. Dzięki nim każdy będzie mógł usiąść, a gdy nie są już potrzebne można je złożyć i tym samym oczyścić przestrzeń.