Kapok - materiał lekki dla ciała i środowiska

Kapok - materiał lekki dla ciała i środowiska

Troska o planetę nigdy nie była tak ważna jak teraz. W Muji skupiamy się na zrównoważonych działaniach, które pozytywnie na nią wpływają. Dotyczy to w dużej mierze surowców, jakie wybieramy do produkcji np. naszych ubrań i akcesoriów. I dlatego przywracamy do życia kapok - roślinne włókno wykorzystywane niegdyś do wypełniania kamizelek ratunkowych, najbardziej znane ze swej niezwykłej lekkości - idealnie dopasowanej do popularnego w przeszłości przeznaczenia.

Wiedząc jednak, że kapok ma mnóstwo innych zalet i dużo szersze zastosowanie, zaczęliśmy wykorzystywać go w materiałach do szycia między innymi naszych ubrań. Czym charakteryzuje się włókno kapoku? Jak się je pozyskuje i przede wszystkim - dlaczego jest tak przyjazne dla planety?

Czym jest kapok?

Kapok jest włóknem włosowym pozyskiwanym z owoców drzewa o tej samej nazwie lub dokładniejszej - puchowiec pięciopręcikowy. Kapok - otrzymywane z drzewa włókno określa się również jako Java cotton. Włókno to jest głównym celem uprawy puchowca, a puchowiec jest ogromnym drzewem rosnącym w Ameryce Środkowej, Południowej oraz w Afryce. Został przetransportowany do Azji, gdzie uprawia się go właśnie dla włókna lub dla nici dentystycznej.

Spore owoce kapoku są ścinane lub zbierane, gdy spadną na ziemię, a następnie rozbijane młotkami. Ze strąków wyjmuje się włókno oraz nasiona, które mogą być przetworzone w celu uzyskania oleju do produkcji mydła. My skupiamy się jednak na włóknie. Kapok jest niezwykle lekki, a także sprężysty oraz odporny na wilgoć. Charakteryzuje się wysoką wypornością, dlatego był w przeszłości wykorzystywany do produkcji kamizelek ratunkowych i świetnie spełniał swoją funkcję. Współcześnie jednak zastępuje się go tworzywami sztucznymi. W Muji przywracamy kapok do łask, chcemy na nowo pokazać jego wspaniałe właściwości i to, że może być włóknem stosowanym między innymi do produkcji codziennej, funkcjonalnej odzieży.

Właściwości kapoku i wpływ na środowisko

Kapok to w 100% naturalny materiał. Jego tekstura jest gładka i miękka, a swoją lekkość zawdzięcza pustej w środku strukturze. Waży zaledwie jedną ósmą tego, co bawełna! Do produkcji włókna kapoku zużywa się znacznie mniej wody niż do produkcji bawełny i nie potrzebne są do tego pestycydy. Jeśli chodzi o właściwości kapoku, to oprócz tego, że pochłania on wilgoć, również zatrzymuje ciepło, jest miękki i elastyczny. Dzięki swojej lekkości i delikatności świetnie przepuszcza powietrze. Jest też oczywiście biodegradowalny.

Samo włókno kapoku określa się co prawda jako gładkie i śliskie, a więc nieco problematyczne podczas tkania, jednak w połączeniu z innymi włóknami, np. bawełną, daje wspaniałą tkaninę o dużo lepszych właściwościach i zdecydowanie bardziej przyjazną środowisku. Wszystko to sprawia, że kapok to materiał przyszłości - nie dość, że funkcjonalny, o świetnych właściwościach użytkowych, to przede wszystkim jest to jedno z najbardziej zrównoważonych włókien na świecie.

Ubrania z kapoku

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione właściwości, włókna kapoku tworzą tkaninę niezwykle przyjemną w noszeniu. Ubrania z kapoku będą idealne wiosną i latem. Przez to, że materiał jest bardzo lekki i doskonale przepuszcza powietrze, zapewni idealną cyrkulację, a ciało będzie w nim oddychać. Dodatkowy komfort w upalne dni zapewni zdolność kapoku do pochłaniania wilgoci. Przez swoją gładką teksturę i miękkość jest również miły w dotyku i nie podrażnia skóry. A zimą? W chłodniejsze miesiące także sprawdzi się świetnie, szczególnie jako jedna z warstw, ale też samodzielnie. A to dlatego, że kapok bardzo dobrze trzyma ciepło.

W najnowszej kolekcji Muji znajdziesz proste, basicowe i ponadczasowe ubrania z wykorzystaniem kapoku - wiosenne kurtki, koszule i długie sukienki koszulowe. Możesz nosić je warstwowo lub pojedynczo w ciepłe dni. Skompletujesz w ten sposób podstawę wiosennej garderoby i ubrania, które zapewnią wygodę i funkcjonalność wedle ulubionych japońskich zasad. Będzie to również lepszy wybór dla planety.