M jak merino: delikatność i wygoda

M jak merino: delikatność i wygoda

Gdy za oknem temperatura na minusie, wiatr i wilgoć dają się we znaki, my wybieramy ubrania, które ochronią nas przed zimnem i przyjemnie otulą. Ale to nie wszystko. Sięgamy również po takie, które nie będą gryzące dla skóry, a ciało, mimo ciepła, będzie mogło w nich oddychać. Takie, które będą wygodne w noszeniu i łatwe w utrzymaniu. I co bardzo ważne - będą naturalne. Dlatego naszym pierwszym wyborem zimą (ale nie tylko wtedy) jest wełna merino, która łączy w sobie wszystkie te cechy, zachwyca swoimi właściwościami i praktycznością. To dlatego jest najchętniej wybieraną wśród wielu innych rodzajów wełny.

Zbliżenie na szczegół tkaniny wełnianej

Czym jest i skąd się bierze wełna merino?

Wełna merino pozyskiwana jest od merynosów, które są jedną z najstarszych na świecie ras owiec pochodzących z Azji. Hodowane są one też w Australii i Nowej Zelandii. Owce merynosy przystosowały się do skrajnych warunków atmosferycznych i posiadają bardzo gęste, choć delikatne w dotyku runo o wielu cennych właściwościach. Ich włosie jest niezwykle miękkie, sprężyste i elastyczne, a jednocześnie bardzo wytrzymałe. To ono chroni owce przed bardzo trudnymi warunkami atmosferycznymi m.in. wysoko w górach. Dzięki temu owce radzą sobie świetnie w skrajnych temperaturach, podczas silnych wiatrów i przy dużej wilgotności powietrza.

Za co uwielbiamy wełnę merino?

Merino jest najczęściej wybieraną wełną do produkcji wysokiej jakości ubrań i dodatków - swetrów, golfów, koszulek, czapek, szalików i skarpet, a także do produkcji odzieży outdoorowej oraz delikatnych ubranek i akcesoriów dla dzieci. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ cechują ją świetne właściwości, nie tylko termiczne. Oto główne cechy merynosowej wełny, które uwielbiamy.

Męski sweter MUJI z wełny merino

Delikatność i wygoda

Wełna często kojarzy się z materiałem grzejącym, owszem, ale też bardzo grubym, ciężkim, a nawet szorstkim i gryzącym. Włosie merynosów jest zupełnie inne. Cechuje je wysoka gęstość, ale też sprężystość, więc wełna merino jest bardzo delikatna i lekka. To sprawia, że jest ona niezwykle przyjemna w dotyku i dopasowuje się do ciała. A co najważniejsze - jest to rodzaj wełny, która w ogóle nie gryzie. Dzięki temu bardzo lekko i wygodnie się ją nosi, nic nie swędzi i nie obciera. Można nosić merino przez cały dzień i czuć się komfortowo.

Właściwości termoregulacyjne

Mimo swojej lekkości i delikatności, o której wspomnieliśmy, wełna merynosa doskonale chroni przed zimnem i pochłania wilgoć - zarówno tę z zewnątrz, jak i wydzielaną przez nasze ciało. Włókna merynosa mają wysoką zdolność przepuszczania powietrza, a więc oddychają i zapobiegają gromadzeniu się wilgoci. Zapewniają suchość i komfort przy zbyt niskiej, ale też przy zbyt wysokiej temperaturze. Dzięki temu merino potrafi również chłodzić ciało, gdy na zewnątrz jest ciepło. Ponadto ma ona zdolność do ochrony przed promieniami UV. Wszystkie te cechy sprawiają, że w zimie ubrania z wełny merynosa będą doskonałą warstwą grzewczą.

Na samą myśl o delikatnym golfie albo skarpetkach z wełny merino robi nam się miło! Z kolei ta np. o cieńszym splocie świetnie sprawdzi się też wiosną, a nawet latem.

Zdrowa dla ciała, idealna dla dzieci

Ubrania i dodatki z wełny merynosa są dla wszystkich, którzy pragną komfortu i wygody, ale szczególnie polecane są posiadaczom wrażliwej i nadreaktywnej skóry ze skłonnościami do podrażnień. Merino nie gryzie, a więc i nie podrażnia, dlatego nosząc ją nie musimy martwić się o ciągłe uczucie swędzenia. Co więcej - to wełna, która ma zdolności antybakteryjne i hipoalergiczne. Z tych powodów jest też bardzo często wybieranym materiałem do produkcji ubranek i akcesoriów dla małych dzieci, których skóra jest szczególnie wrażliwa i delikatna. Merino łagodnie, bez podrażnienia otuli i gdy trzeba - ogrzeje.

Swetry MUJI na wieszaku

Łatwe utrzymanie

Na koniec cecha, która przekłada się na praktyczność wełny merino i jej codzienne użytkowanie - jest bardzo łatwa w utrzymaniu. Jak to się dzieje? Po pierwsze - jest bardzo wytrzymała, nie przeciera się. Merynosowe ubrania nie odkształcają się i przez długi czas zachowują swoją pierwotną formę. Posłużą więc przez wiele lat i wciąż będą wyglądać dobrze. Po drugie - przez to, że splot jest cienki i lekki, wełna merino po praniu szybko schnie - zdecydowanie krócej, niż ubrania ze zwykłej wełny.

Te cechy sprawiają, że wełna owiec merynosa jest jednym z najbardziej lubianych i cenionych włókien, które są doskonałym materiałem na lekkie, ale grzejące, praktyczne i zdrowe ubrania.

Zdjęcia: unsplash.com, pexels.com