Włókna konopne – dlaczego warto po nie sięgnąć?

Włókna konopne – dlaczego warto po nie sięgnąć?

Ubrania MUJI na lato i lata

W MUJI uczymy się obserwując naturę i traktujemy z szacunkiem to, co od niej dostajemy. Korzystamy z doświadczeń ciepłych regionów i w kolekcjach wiosna-lato sięgamy po naturalne tkaniny, które sprawdzają się w gorące dni. Wybór tkanin z włókien konopnych jest oczywisty również ze względu na walory ekologiczne.

Wzorując się na japońskim zamiłowaniu prostoty i funkcjonalności dbamy, aby nasze ubrania były ponadczasowe, a ich jakość pozwalała służyć nam dłużej niż jeden sezon. Rozszerzane spodnie, luźne koszule i tuniki zapewniają komfort podczas upałów, a swetry i kardigany z dzianiny konopnej przyjemnie otulają w chłodniejsze wieczory. Wygodne, klasyczne kroje i stonowane barwy umożliwiają łatwe skomponowanie minimalistycznej garderoby i dowolne zestawianie jej elementów.

Wierzymy, że nawet drobne wybory, mają pozytywny wpływ na naszą codzienność i zachęcają do świadomego stylu życia w zgodzie z naturą.

Powrót do źródeł

Od starożytności włókna konopne wykorzystywane były do produkcji tkanin i lin. Sam wyraz canvas (płótno) pochodzi od łacińskiej nazwy rośliny: Cannabis sativa i oznacza dosłownie “stworzony z konopi”. Z jej włókien produkowano nie tylko sznury i żagle, ale również ubrania, a nawet papier. Dzięki trwałości i wielofunkcyjności konopie były, aż do XX wieku, jednym z najpopularniejszych surowców przemysłowych. Ogromne możliwości, jakie daje uniwersalność rośliny i minimalny wpływ na środowisko naturalne sprawiają, że obecnie powracają do łask. W kolekcjach letnich MUJI ubrania z włókien konopnych pojawiają się na równi z lnianymi.

Stylizacje z materiałów konopnych i lnianych.

Czysta uprawa

Obecnie większość konwencjonalnych uprawy roślin do produkcji tekstyliów wiąże się z generowaniem zanieczyszczeń i dużym zużyciem wody. Zrównoważony rozwój i ekologia są wpisane w podstawowe cele MUJI. Dlatego oprócz przejścia na jedynie naturalną uprawę bawełny organicznej preferowane są też inne, przyjazne dla środowiska materiały takie jak juta, len i konopie.

Włókna konopi są bardzo odporne na działanie szkodników, więc nie wymagają stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Nie potrzebują też dużych nakładów wody ani sztucznych nawozów. Rośliny rosną szybko i w zależności od regionu mogą być zbierane kilka razy w roku. Posiadają właściwości rekultywujące glebę oraz potrafią pobrać z atmosfery i magazynować dwutlenek węgla. Pozwala to ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i redukować szkody klimatyczne. Wykorzystywanie odnawialnych, naturalnych włókien stanowi zrównoważoną alternatywę dla materiałów syntetycznych. Ubrania z trwałych tkanin konopnych posłużą nam dłużej, a po zużyciu naturalne włókno rozkłada się stosunkowo szybko i nie stanowi obciążenia dla środowiska.

Trwałość i miękkość

Tkaniny z włókien konopnych mają teksturę podobną do lnu i oba materiały łączy wiele cech. Są oddychające, pozwalają na swobodny obieg powietrza. Dobrze regulują ciepłotę ciała chroniąc zarówno przed zimnem, jak i przegrzaniem. Naturalna struktura włókien pozwala na łatwe pochłanianie i oddawanie wilgoci – stąd duża popularność obu tkanin w krajach o tropikalnym klimacie.

Ubrania uszyte z tkanin konopnych nadają się dla osób z uczuleniami i wrażliwą skórą ponieważ nie wywołują reakcji alergicznych, a ich naturalne właściwości antygrzybiczne są lepsze, niż odzieży z włókien syntetycznych czy bawełnianych.

Wytrzymałość oraz odporność na kurczenie się i rozciąganie pozwalają zachować fason ulubionych ubrań przez wiele sezonów. Przyjemnie miękki w dotyku i komfortowy materiał konopny sprawdza się idealnie jako surowiec do produkcji odzieży, pościeli oraz innych produktów, które wchodzą w kontakt ze skórą. Miękkie dopasowanie docenią czworonogi noszące obroże z włókien konopnych, a ich opiekunowie, naturalne właściwości antybakteryjne akcesoriów.