Siła zapachów w olejkach eterycznych

Siła zapachów w olejkach eterycznych

Świat zapachów jest fascynujący. Wiele z nich ma właściwości wpływające na nastrój i samopoczucie, dlatego moc zapachów wykorzystywana jest między innymi w aromaterapii, do której używa się olejków eterycznych. W Muji znajdziesz kolekcję naturalnych olejków gotowych do użycia w dyfuzorze lub kominku zapachowym. Jak dobrać odpowiedni olejek eteryczny dla siebie? Który zapach będzie sprzyjał koncentracji, jaki zadba o spokojny sen, a który z nich pobudzi i doda energii? W tym artykule przyglądamy się bliżej naturalnym olejkom eterycznym i ich mieszankom.

Olejki eteryczne w domu

W wielu miejscach, które odwiedzamy zapachy są elementem doświadczenia przestrzeni. Każdy zapach powinien być odpowiednio do niej dobrany. Niezwykłe zapachy olejków eterycznych rozpoznamy np. w wielu sklepach i butikach, w salonach kosmetycznych i oczywiście w gabinetach SPA, w których woń odgrywa bardzo ważną rolę. A co z naszą domową przestrzenią?

We własnych czterech kątach również możemy stworzyć odpowiedni dla siebie nastrój, aby po powrocie do domu, podczas pracy albo w relaksujący weekend po prostu poczuć się dobrze i stworzyć klimat na jaki mamy ochotę. Olejki eteryczne wspomogą Cię w domowych czynnościach - wyciszą, kiedy trzeba, zrelaksują, wpłyną pozytywnie, gdy potrzebujesz się skupić lub po prostu - będą towarzyszyć i uprzyjemniać czas. Podpowiadamy jakie zapachy dobrać do różnych sytuacji.

Olejki eteryczne podczas pracy

Wiele z nas aktualnie pracuje z domu, więc tym bardziej jest to dobry pretekst, aby stworzyć w swojej domowej przestrzeni biurowej atmosferę skupienia i koncentracji. Jakie olejki eteryczne będę temu sprzyjać? Wybieraj do tego olejki o zapachach ziołowych i orzeźwiających. Świetną mieszanką będzie rozmaryn i cytryna w proporcji 2:1. Ten odświeżający, cytrusowo-ziołowy miks pozytywnie wpłynie na koncentrację, szczególnie gdy ilość zadań może przytłaczać. Praca to też niekiedy stresujące momenty, z którymi musimy się mierzyć, dlatego czasem dobrze sięgnąć po kompozycje zapachowe, które z jednej strony ukoją nerwy i wyciszą zbyt silne emocje, a z drugiej utrzymają odpowiedni poziom energii. Taką mieszanką będzie bergamotka i trawa cytrynowa również w proporcji 2:1. Ten miks to połączenie orzeźwienia, równowagi i spokoju. Taka aromaterapia i odpowiednie kompozycje zapachowe z powodzeniem sprawdzą się też w biurze poza domem.

Relaksujące olejki eteryczne

Myśląc o olejkach eterycznych chyba najczęściej wyobrażamy sobie relaks. To z nim kojarzą nam się tego rodzaju zapachy. I choć aromaterapia to nie tylko czysto relaksujące kompozycje (czemu dowodzi wcześniejszy akapit) to olejków eterycznych, które potrafią wprowadzić nas w błogi nastrój jest zdecydowanie najwięcej.

Olejki eteryczne znane ze swoich właściwości relaksujących wprowadzą nas w nastrój ukojenia i pomogą się rozluźnić po dniu pełnym bodźców. Tak naprawdę każda i każdy z nas będzie relaksować się przy zupełnie innej woni. My sugerujemy jedną z nich - to duet ylang ylang i geranium. Olejek ylang ylang otrzymywany jest z kwiatów drzewa o tej samej nazwie i przedstawia korzenno-kwiatowy zapach, który odpręża i koi zmysły. Z kolei geranium jest słodki i egzotyczny. Miks tej dwójki pomoże wykreować spokojną, lekką i zmysłową atmosferę.

Przy tym zapachu możesz zorganizować sobie domowe SPA w łazience, np. podczas kąpieli albo zrelaksować się na kanapie z książką. Będzie też dobrym towarzystwem dla romantycznych chwil we dwoje.

Zapach na dobranoc

Problem z zasypianiem dotyka wiele osób, które mają kłopot z wyciszeniem się przed snem, przerwaniem gonitwy myśli i wprowadzeniem w stan uspokojenia. Oprócz pamiętania o tym żeby przed pójściem spać nie korzystać z urządzeń takich jak telefon czy komputer, które dodatkowo nas przebodźcowują, to możemy też pomóc sobie zapachami. Istnieją olejki eteryczne, które z powodzeniem wspierają umysł w procesie zasypiania, a także ogólnie dobrze wpływają na sen. Jest to między innymi olejek eteryczny z lawendy.

Polecana przez nas mieszanka to połączenie jej z olejkiem z czerwonej pomarańczy w naszych proporcjach 2:1. Zapach ziołowej lawendy jest niezwykle uspokajający, a czerwona pomarańcza rozgrzewa. Na samą myśl o tym zapachu mamy ochotę się zdrzemnąć;)

Jak korzystać z olejków eterycznych?

Olejkami eterycznymi możesz cieszyć się w swoim domu dzięki kominkom zapachowym lub Aroma dyfuzorowi Muji, który oprócz wydzielania przyjemnego zapachu wybranego olejku, dodatkowo nawilża powietrze. Sugerowane w tekście proporcje olejków eterycznych będą odpowiednie do małego dyfuzora Muji. Wystarczy kilka kropel dla relaksu, koncentracji lub wyciszenia. Najlepiej jednak wypróbować różne proporcje i dobrać intensywność zapachu do swojej potrzeby, a także przestrzeni.